![?attachment_id=225546](https://i0.wp.com/img.utrop.no/wp-content/uploads/2020/08/arrest-police-hamburg-stockpack-pixabay-scaled-e1598422253282.jpg?resize=696%2C436&ssl=1)
Foto: Pixabay
- Snart blir det mer politi i Oslos gater - 18.12.2024
- Forlik om innstramminger i loven om trossamfunn - 18.12.2024
- Tyskland: Merz går til valg på skattelettelser og redusert innvandring - 18.12.2024
Også visepolitisjef Joseph M. Morabito, som har jobbet i politiet i 34 år, går av. Byens ordfører Lovely Warren tror at hele politiledelsen kommer til å trekke seg.
Saken har sin bakgrunn i pågripelsen av Daniel Prude i mars. 41-åringen, som var svart, løp naken i gaten da politiet pågrep ham. De puttet en hette over hodet hans som skulle hindre at politifolkene ble spyttet på, og holdt ham nede i to minutter til han sluttet å puste. Han døde en uke senere etter å ha blitt frakoblet en pustemaskin.
I forrige uke offentliggjorde Prudes slektninger opptak fra et politikamera og offentlige rapporter om pågripelsen. Familien mener at politiet forsøkte å dekke over det som virkelig skjedde.
Publiseringen av videoen forrige onsdag har ført til store demonstrasjoner i byen. Kravene går ut på at både politisjefen og byens ordfører går av, og at det gjennomføres en større politireform.
Men for La’Ron Singletary er karrieren som politisjef over.
– Ettersom jeg er en mann med integritet, vil jeg ikke sitte stille mens eksterne instanser forsøker å ødelegge min karakter. De feilaktige karakteristikkene og politiseringen av handlingene som jeg utførte etter å ha blitt informert om Prudes død, er ikke basert på fakta, og er ikke hva jeg står for, sa han da han overraskende gikk av tirsdag.
Politiets fagforeninger mener politibetjentene handlet i tråd med opplæringen de hadde fått.