
Foto: illustrasjonsbilde
- Kommisjon avdekker menneskerettighetsbrudd i adopsjoner fra Sør-Korea– Alvorlig funn i sak fra Norge - 26.03.2025
- Asylsøkere måtte avslutte sultestreiken – Håpet er tatt fra oss - 18.03.2025
- Statsløse palestinere risikerer deportasjon til Syria: – Hvor mange ganger skal vi være flyktninger? - 10.03.2025
I Storslett asylmottak i Troms sultestreiker rundt tjue personer og i Alta mottakssenter seksten personer. Asylsøkere sultestreiker også i Ringsaker, Holmestrand og Fauske.

De krever at UDI gjenopptar asylsøknadene fra syriske borgere. De har blitt stilt i bero siden Assad regimets fall 9. desember i fjor.
Dette berører rundt 2000 personer.
– Kan ikke vente lenger
Initiativtakeren til sultestreiken har bodd på mottak i rundt ett år. Nå er ventetiden forlenget på ubestemt tid.
Han ønsker å være anonym.
– Jeg føler meg fanget i en endeløs fase av livet mitt som asylsøker i Norge, sier han.
Han vil sultestreike inntil han mottar vedtak på asylsøknaden.
– Jeg mener ventetiden min har vært mer enn rimelig, sier han.
– Hvordan føler du deg?
– Jeg har det bra så lenge det er håp om å forbedre situasjonen min og andres situasjon, sier han.
– Ikke noe annet valg enn å sultestreike
Uwais Hasan (31) bor på Ringsaker mottakssenter og deltar også i sultestreiken.
Han er fra Palestina og statsløs. Men siden han er født som flyktning i Syria og kom til Norge derfra, har saken hans også blitt satt i bero.
– Hvordan kan jeg bli returnert til et land hvor jeg var flyktning? Jeg er også kunstmaler, og kunstnere blir alltid utsatt for vold i arabiske land på grunn av mangelen på ytringsfrihet, sier Hasan til Utrop.
For halvannen måned siden prøvde han å ta selvmord på grunn av den uavklarte situasjonen. Og om han blir tvunget til å returnere til Syria, vil han forsøke å begå selvmord igjen.
– Jeg er redd for at jeg blir returnert til Syria. Og hvis jeg ikke blir sendt dit, frykter jeg å bli forlatt i et mottak resten av livet. Så jeg har ikke noe annet valg enn å sultestreike, sier Hasan.
Se hvordan Hasan illustrerer situasjonen sin til slutt i artikkelen.
UDI svarer
– Vi jobber fortsatt med å få mer informasjon om den uoversiktlige situasjonen i Syria. Sakene er fremdeles på vent, sier Torun Mølstad, fungerende direktør i Beskyttelse i UDI i en e-post.

– Hvordan vurderer dere situasjonen i Syria nå?
– UDI følger nøye med på den politiske og sikkerhetsmessige situasjonen. Situasjonen er fortsatt uavklart. Derfor har vi heller ikke mulighet til å vurdere hvor farlig det vil være for enkeltpersoner å returnere.
– Dersom situasjonen blir uavklart i lang tid, er det satt en grense for når søknader vil bli behandlet igjen.
– Vi vil gjenoppta behandling av sakene så snart det er mulig, men kan ikke på forhånd si når det blir. Vår oppgave er å gi alle en grundig saksbehandling, og vi tar det på stort alvor.
UDI er kjent med at det foregår en sultestreik i flere asylmottak.
– Det er et stort informasjonsbehov der ute, og vi forstår at det skaper frustrasjon. Vi har tett dialog med mottaksledererne for å gi de ansatte på asylmottakene råd og veiledning for å ivareta beboerne på en god måte, sier Mølstad.
UDIs informasjon om behandling asylsøknader fra Syria finner du her.
