
Foto: Per Ole Hagen/QSSC.no
– Vi opplever nå stor nasjonal og internasjonal interesse. Det gjenspeiler seg i det store søkerantallet og de mange nasjonene som er representert på søkerlisten, sier konkurransens daglige leder Lars Hallvard Flæten.
Flere ledende operahus sender ifølge pressemeldingen sine fremste aspiranter til de innledende rundene, blant dem Metropolitan Opera i New York, Royal Opera Covent Garden i London, Bayerische Staatsoper i München og Staatsoper Unter den Linden i Berlin.
– For oss er det godt å registrere at vi er relevante og attraktive for toppsjiktet av dagens unge sangere innen opera og klassisk musikk, sier Flæten.
Nå skal en internasjonal jury plukke ut 40 sangere til å delta i digitale, innledende runder 11. og 12. juni. 12 av disse igjen skal delta i semifinalen i Operaen 17. august, mens finalekonserten – med de siste 6 finalistene – finner sted i Oslo Konserthus 22. august.
Dronning Sonja Sangkonkurranse beskrives som en prestisjefylt konkurranse som arrangeres annethvert år for sangere fra alle verdensdeler. Prisvinnerne oppnår viktige engasjementer ved norske og internasjonale scener.
(©NTB)