
Foto: Joe Gratz
Kvinnen ble tirsdag dømt for både folkemord, forbrytelser mot menneskeheten og grove krigsforbrytelser. Det er første gang IS’ overgrep mot den yazidiske minoriteten blir prøvd for retten i Sverige. Dommen falt i Stockholms tingrätt der rettssaken har pågått siden i høst.
Ifølge tiltalen ble yazidiene behandlet som slaver og utsatt for store lidelser. FN har tidligere fastslått at IS hadde til hensikt å utrydde yazidiene som folkegruppe.
Kvinnen (52) vokste opp i en kristen irakisk familie i Halmstad, men konverterte i ung alder til islam, ifølge Aftonbladet.
Tok med sønnen til Syria
Hun soner allerede en dom på seks års fengsel etter at hun i 2022 ble dømt for grove krigsforbrytelser. Den gang ble hun dømt for å ha tatt sin 12 år gamle sønn med til IS i Syria og latt ham bli barnesoldat. Sønnen døde 16 år gammel.
De aktuelle lovbruddene skjedde i Raqqa i Syria mellom 2014 og 2016, da byen var under kontroll av IS.
Ifølge tiltalen skjedde alle handlingene med sikte på å helt eller delvis utslette yazidiene som folkeslag.
Solgt og kjøpt som slaver
Kvinnen hadde i perioden seks barn og tre kvinner som slaver i sitt hjem i Raqqa, den gang hovedstad i det såkalte islamske kalifatet.
De ni var blitt solgt og kjøpt flere ganger innenfor IS-systemet, og den svenske kvinnen skal systematisk ha fornedret dem ved trusler og slag og forsøkt å tvinge dem til å konvertere til islam. De ble etter hvert solgt videre til andre IS-tilhengere, der de var i stor fare for å bli utsatt for ytterligere voldshandlinger, blant annet voldtekter. I ytterste fall risikerte de å bli drept.
Ofrene er blitt avhørt bak lukkede dører. Kvinnen har under rettssaken avvist alle anklager.
(©NTB)